Darba meklēšana
Tu un darbs
Tavai izaugsmei
10 ieteikumi labam CV
Darba meklēšana
Skatīts: 23541
CV ir jābūt gatavam un pārdomātam. Negaidiet ar CV atjaunošanu pēdējā brīdī, kad klāt ir tā izsūtīšanas laiks. Jūsu CV ir jābūt sagatavotam vismaz 2 valodās (latviešu un angļu) sūtīšanai vai iesniegšanai papīra formātā, jau uzsākot darba meklēšanas gaitas. CV forma nav noteikta - dažādos word programmas “templeitos”, kā arī internetā ir pietiekami daudz CV paraugu. Ir pieejams Eiropas Savienības standarts, bet, ja vien darba devējs to īpaši nenorāda, varat nepūlēties tajā ielauzīties. Jo darba devējs novērtēs elementārāko:
1. Pārskatāms un glīts izkārtojums.
Formatējums - pārbaudiet, kā CV izdrukāsies, kad darba devējs to izdrukās uz sava printera - būs nelāgi, ja piepeši jūsu dokuments izpletīsies pa piecām lapām ar divu lapu tekstu. Ja ar datoru esat uz "Jūs", palūdzat, lai kāds palīdz. Norādiet CV sastādīšanas datumu.
2. Personīgā informācija.
Norādiet savu vecumu, dzimumu, dzīvesvietu, kontaktus (adresi, tālruni, e-pastu).
Mēs iesakām pārdomāt norādītā e-pasta adresi. Vislabāk, ja tā saturēs Jūsu vārdu un uzvārdu. Diez vai darba devējs Jūs uztvers nopietni, ja epasts būs zaglitis[at]inbox.lv vai skaistaa_18[at]gmail.com.
3. Ziņas par izglītību.
Izglītības informācija - izklāstiet hronoloģiskā secībā, sākot no jaunākā. Ja ir kaut kas, ar ko palielīties - piemēram, augsta vidējā atzīme, vai oriģināls diplomdarba nosaukums ar labu atzīmi - nekautrējieties, rakstiet iekšā, tas var palīdzēt!
4. Darba pieredze.
Darba pieredzes informācija - izklāstiet hronoloģiskā secībā, sākot no jaunākā. Norādiet amatu, laiku. Norādiet galvenos pienākumus, atbildību, varat īsi uzskaitīt savus sasniegumus.
5. Prom liekos faktus!
Nepūlieties minēt kvalifikācijas kursus vai skolas laika teātra pulciņu, kuri izieti 15 gadus atpakaļ. Bet, ja esat darbojies, piemēram, brīvprātīgā labdarības organizācijā vai sabiedriskā organizācijā - varbūt to ir vērts pieminēt, jo tas rada labu iespaidu. Ja fotogrāfijas neprasa, neuzbāzieties ar tām darba devējam.
6. Uzmanīgi ar prasmēm un hobijiem.
Ne viss ir vietā un laikā - padomājiet, ko jūsu atklāsmes saka par jums kā personību un vai tā "ierakstās" pie amata, uz kuru pretendējat? Varbūt ir vērts kaut ko noklusēt? Ja pretendējat uz nopietnu, konservatīvu amatu, diez vai būs vietā atzīties, ka esat sertificēta auras fotogrāfe? Un otrādi - pretendējot uz vietu autoservisā, hobijs "rallijs" vai "formula 1 fans"ir vairāk kā piemēroti un jūsu CV pamanīs.
7. Uzmanīgi ar jūtīgiem jautājumiem.
Uzmanīgi ar "karstajiem tematiem" - rase, reliģija, seksuālā orientācija, politiskā pārliecība. Neminiet to ne pie faktiem, ne piemēram, interesēm un hobijiem - piesakoties darbā frizētavā, diez vai darba devējs būs priecīgs strādāt ar kustības "Nost ar gejiem" dalībnieku - jo nav garantijas, kā jūs uzvedīsieties ar klientiem.
8. Atsauksmes!
Rakstiet bijušos vadītājus, vai kolēģus, kuri bijušajā darbavietā bija augstā amatā. Ja darba pieredzes vēl nav vai tā bija ļoti sen - ierakstiet skolotāja, pasniedzēja vai kvalifikācijas kursu vadītāja kontaktus. Norādiet ne tikai cilvēka vārdu, uzvārdu un tālruni, bet arī raksturojiet, kāda saistība jums bija, kāds amats.
9. Apdomājiet, vai atsauksmes būs labas.
Noteikti saskaņojiet ar šo cilvēku, ka rakstīsiet viņu CV un apdomājiet, vai vinš patiešām dos par jums labas atsauksmes.
10. Un galvenais: patiesība, patiesība un vēlreiz patiesība!
Pasaule ir mazāka, nekā jums šķiet un pārbaudīt var visus faktus, kurus iedomāsieties izpušķot.
Var veikt tādu viltību kā pielāgot CV katram meklējamajam darbam - padomājiet, kuri fakti varētu būt piemēroti amatam, uz kuru pretendējiet - tos papildiniet ar detaļām.
Tava motivācijas vēstule ir tava iespēja pierādīt darba devējam, kāpēc tu esi vispiemērotākais konkrētajam amatam. Uztver to kā tavu personīgo mārketinga ieroci, kas papildina Tavu CV. Veiksmīga motivācijas vēstule pārliecinās darba devēju, ka tu esi tā vērts, lai rūpīgi izsk...
Šobrīd darba tirgū ir tāda situācija, ka darba piedāvājumu ir vairāk nekā darba meklētāju, un darba devējiem krietni jāpacīnās, lai labākos speciālistus dabūtu tieši savā komandā. Un nereti gadās, ka aktīvi darba meklējumi rezultējas ar vairākām apmeklētām darba intervij...