Darba meklēšana
Tu un darbs
Tavai izaugsmei
10 biežāk uzdotie jautājumi darba intervijās
Darba meklēšana
Skatīts: 84780
... un atbildes uz tiem! Pirms dodies uz darba interviju, izpildi mājasdarbu - sagatavo atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem!
Raksts tapis sadarbībā ar populārāko sieviešu blogu Latvijā mia.lv .
1. Pastāsti par sevi.
Sagatavo īsu un kodolīgu stāstījumu, kurā Tu uzsver savu pieredzi un profesionālās kompetences. Šis jautājums nekad neietver atbildes par Tavu personisko dzīvi. Liec uzsvaru uz saviem sasniegumiem, paveikto iepriekšējos uzņēmumos un izglītību.
2. Kāds ir Tavs sapņu darbs?
Sapņu darbam būtu jābūt saistītam ar amatu, uz kuru vēlies kandidēt. Piemēram, ja esi pieteicies strādāt bankā, nemini, ka Tavs sapņu darbs ir kļūt par žurnāla redaktori. Tavam sapņu darbam irjābūt kā minimums jomā, kurā darbojas Tevis izvēlētais uzņēmums, lai viņiem rodas sajūta, ka Tu esi ceļā uz savu mērķi.
3. Kādēļ Tu vēlies pamest esošo darbu?
Nekad nestāsti neko sliktu par savu iepriekšējo darba devēju – tas ir nerakstīts zelta likums! Pretēja rīcība ir milzu kļūda, jo tā Tu rādi savu attieksmi pret darbu un uzņēmumiem kā tādiem. Pat tad, ja Tavas iepriekšējās darba attiecības nebeidzās veiksmīgi, atrodi ko pozitīvu vai mini neitrālus iemeslus. Ja iepriekšējā darba atstāšana nebija Tava izvēle, Tev nevienam nav jāpaskaidro un jātaisnojas, kādēļ tas tā notika.
4. Kādas ir Tavas stiprās un vājās puses?
Lai gan mēs bieži neprotam sevi paslavēt, šis ir brīdis, kad ir jāatrod vairākas īpašības, ko citi un arī Tu pati sevī novērtē. Ar sliktajām īpašībām varētu veikties daudz grūtāk. Skaidrs, ka nevajag minēt tādas īpašības, kuru dēļ Tevi pilnīgi noteikti nepieņems darbā. Tāpat arī nevajag izvairīties, ka slikto īpašību Tev nav. Atrodi vidusceļu – nosauc vienu vai divas, kas nerada draudus Tev kā darba ņēmējam. Uz šo jautājumu ir vērts iepriekš sagatavot pārliecinošu atbildi, lai intervijas laikā nesarunā muļķības.
5. Kādēļ mums būtu Tevi jāpieņem darbā?
Jautājuma mērķis nav Tevi salīdzināt ar citiem kandidātiem, jo visticamāk amatam, uz kuru esi pieteicies, ir vairāki gribētāji ar līdzīgām spējām. Atbildei būtu jābūt līdzsvarotai starp to, kādēļ Tev šis darbs ir nepieciešams un kā Tu uzņēmumam vari būt noderīga. Atrodi kopējas vērtības, kas Tevi saista ar uzņēmumu, mini iespējamos darbus, ko Tu plāno paveikt, atrodi kādu pievienotot vērtību, ko uzņēmums var no Tevis iegūt.
6. Vai Tev patīk darboties komandā?
Ja esi ekstraverta un Tev patīk komandas darbs, tad Tev ar šo jautājumu problēmām nevajadzētu būt. Savukārt, ja esi vairāk vienpate, atrodi vairākas īpašības, kas Tev šķiet noderīgas, darbojoties komandā. Mini pozitīvus piemērus, kad, pateicoties komandas darbam, ir izdevies paveikt kādu projektu.
7. Kādi ir Tavi nākotnes plāni attiecībā uz karjeru?
Atbildes “nezinu” un “neesmu par to domājusi” nav vēlamās atbildes uz šo jautājumu. Attīsti kādu no scenārijiem, kas Tev šķiet atbilstošs priekš Tevis un amata, kuram esi pieteikusies. Darba devējam ir jābūt drošam, ka dalība viņa uzņēmumā ir loģisks Tavs nākamais solis ceļā pa karjeras kāpnēm. Tas ir rādītājs, ka Tu būsi motivēta darīt darbu, kas tev būs uzticēts.
8. Kā Tu reaģē saspringtos darba apstākļos?
Ir vairāk saspringtas un ir mazāk saspringtas profesijas, bet jebkurā darbā gadās brīži, kad jātiek galā ar netipiskām, saspringtām un grūti risināmām situācijām. Darba devējs negaida atbildi, ka saglabāsi mieru un ar visu tiksi galā. Viņam interesē Tava stresa noturība un vai spēsi saglabāt profesionalitāti. Labākā atbilde uz šo jautājumu, ir piemērs no Tavas iepriekšējās darba pieredzes, kur esi veiksmīgi tikusi galā ar kādu saspringtu situāciju.
9. Kas Tevi motivē darbam?
Atbilde “nauda” potenciālo darba devēju noteikti atgrūdīs. Protams, ka cilvēkiem ir nepieciešama nauda un tas ir viens no iemesliem, kādēļ mēs dodamies ik dienu uz darbu. Uzdodot šo jautājumu, darba devējs meklē kādu iedvesmojošu atbildi. Pirms dodies uz interviju, noformulē pati priekš sevis, ko vēlies sasniegt un gūt no amata, kam esi pieteikusies.
10. Kas būtu pirmais, ko Tu paveiktu savā jaunajā amatā, ja mēs Tevi pieņemtu darbā?
Šis jautājums atklāj to, cik labi esi izpētījusi, ar ko nodarbojas konkrētais uzņēmums, iedziļinājusies veicamajos pienākumos un iztēlojusies sevi vakantajā amatā.
11. Vai Tev ir kādi jautājumi mums?
Pat tad ja šo jautājumu Tev neuzdod, sagatavo jautājumus, ko vēlies noskaidrot gan par piedāvāto darbu, gan arī uzņēmumu kā tādu. Galu galā Tev ir ne tikai jāiepatīkas potenciālajam darba devējam, bet viņiem ir jāiepatīkas arī Tev!
Ir saņemts kārotais zvans no potenciālā darba devēja vai personāla atlases uzņēmuma, un jūs uzzināt, ka esat uzaicināts uz tikšanos. Ko tālāk?
Būt labākajam amata kandidātam parasti nozīmē pārspēt visus citus darba intervijā. Ja tev ir nepieciešamās prasmes, zināšanas un pieredze konkrētā darba pienākumu izpildei, tavs uzdevums ir intervijas laikā veiksmīgi pierādīt darba devējam, ka viņš iegūs visvairāk, ja izvēl...