50 nosūtīti CV, un vēl aizvien bez darba?
Neskaitāmas reizes gan intervijās, gan karjeras konsultācijās, gan vienkāršās sarunās ar cilvēkiem izskanējusi frāze Es jau visu laiku visur sūtu to CV, un man neviens pat nepiezvana! Mēģinām skaidrot, kam pievērst lielāku uzmanību.
1. Neuzrunājošs CV
Lai arī tāds ir pēdējā laika modes kliedziens, ne uz visiem amatiem piemēroti būs krāsaini un infografikā veidoti CV. Taču nav jābūt grafiskajam dizainerim vai datorspeciālistam, lai to izveidotu glītu un pārdomātu. Katra rindiņa citā fontā un izmērā, viss CV treknrakstā (Bold) un/vai ar lielajiem burtiem (CapsLock) tik tiešām var nobiedēt - ja CV trūkst stila un glīta izkārtojuma, vai no tevis varēs gaidīt organizētu darbu?
Ja pretendē uz pārdošanas amatu, bet savā darba pieredzē esi norādījis tikai laika periodu un uzņēmumu, bez amata un jebkādiem komentāriem par saviem darba pienākumiem un sasniegumiem - ja tu nespēj pārdot savu kompetenci, vai spēsi pārdot uzņēmuma produktu vai pakalpojumu?
2. Copy-paste
Viena no klasiskajām kļūdām, piesakoties darbā, ir neveltīt laiku pieteikuma sagatavošanai. Iespējams, tava e-pasta melnrakstos pat saglabāta viena universālā pieteikuma vēstule, kurā tu tikai izmaini uzņēmuma nosaukumu, pirms nosūti darba devējam. Darba devējs ir veltījis diezgan daudz laika, sastādot darba sludinājumu tieši tādu, lai tas tevi uzrunātu, tāpēc esi godīgs pret sevi un viņu, un savam pieteikumam velti vismaz tikpat! Nepārstāsti to pašu, kas rakstīts tavā CV. Izpēti uzņēmumu, atrodi vismaz trīs lietas vai vērtības, kas tev tajā šķiet tuvas un vilinošas, paskaidro, kāpēc vēlies pie viņiem strādāt, un ko viņi iegūs, pieņemot darbā tieši tevi. Bet! Te nederēs standarta atbilde labu darbinieku, foršu kolēģi... Norādi, kas tieši tevi padara par labu darbinieku, un kas - par labu kolēģi.
3. Vairāki adresāti
Sūtot pieteikumu uz e-pastu, pieteikuma vēstuli raksti kā e-pasta ziņojumu, nevis pievieno atsevišķu failu, un vēstuli sāc ar uzrunu - pacenties noskaidrot, kā sauc cilvēku, kurš tavu pieteikumu saņems (pasaule ir ļoti maza, un gandrīz viss ir atrodams internetā). Nekādā gadījumā nesūti bezpersonisku ziņu ar pievienotu pliku CV, un pat neiedomājies pievienot kopiju citiem darba devējiem! Tas uzreiz skaidri parāda, ka tev ir pilnīgi vienalga, kurā uzņēmumā strādāt. Vai tev ir vienalga arī par to, kādu iespaidu tu radīsi un cik ilgi vēl būs jāturpina meklēt darbu? Ja nē, tad izbrīvē laiku vairāku atsevišķu pieteikumu sagatavošanai.
4. Foto
Esi kritisks šajā ziņā. Nepareizi izvēlēts foto drīzāk tevi iegāzīs, nekā palīdzēs dabūt kāroto darbu. Izvēlies pēc iespējas svaigāku foto - kandidējot uz augsta līmeņa vadītāja vietu, nebūtu labi, ja tavā CV gozētos vidusskolas laiku bilde. Lai cik izdevies tas nebūtu, arī kārtējo selfiju vari norakstīt kā nederīgu šim nolūkam. Nekādā gadījumā neievieto bildi, kurā tev blakus ir tavs draugs, bērns, suns, kaķis vai kāmītis - tu darbam piesakies viens. Ja nevari atrast nevienu šķietami derīgu foto, vai nu palūdz, lai kāds tevi nofotografē, vai arī atstāj savu CV bez tā. Mazāk ir labāk.
5. Nenopietns iespaids
Ja tavs epasts vēl aizvien ir nevis vards.uzvards[at]...lv, bet minchukinjsh847456[at]inbox.lv, lūdzu, LŪDZU, izveido kaut vai tikai darba meklējumiem domātu e-pastu pēc pirmā parauga. Kā minčukiņš tu vari reģistrēties čatos un kaķu bildīšu lapās, bet pieteikums darbam jāsūta no, piedošanu, normālas e-pasta adreses.
Ikdienas sarakstē ar draugiem smaidiņi un izsaukuma zīmes ir normāla un nepieciešama lieta, bet CV nekas tāds nedrīkst parādīties. Tāpat piedomā pie pareizrakstības un drukas kļūdām - tās var gadīties pat izcilākajam valodas pratējam. Iedod kādam pārlasīt, un, ja nepieciešams, izlabot tavu CV.
6. Staigāšana
Ja pirmā darba pieredze bijusi jau samērā sen, tev nav jānorāda visas vietas, kur skolas laikā piestrādāji pa vasaru vai studiju gados pēc lekcijām. Lielākā daļa no šāda veida pieredzēm ir īslaicīgas, tāpēc daudzie īsie laika periodi radīs staigātāja - nenopietna un nepastāvīga cilvēka iespaidu. Norādi tikai pēdējās darba vietas, kas palīdzējušas tev iegūt jaunajam darbam nepieciešamās prasmes un zināšanas. To, ka šur tur piestrādā jau no 15 gadu vecuma, vari norādīt motivācijas vēstulē, un vari arī nenorādīt vispār.