Kā darba intervijā runāt par atalgojumu?
Jūs esat uzaicināts uz darba interviju, Jūs pārsteidzāt viņus ar savu prasmju kopumu un entuziasmu, un Jums tagad jārunā par atalgojumu. Kā izturēties un kā pareizāk atbildēt uz jautājumu par vēlamo atalgojumu? Kā izskatīties pārliecinoši, lai lēmuma pieņēmēji piedāvātu Jums lielāku algu jau pašā sākumā?
Mums ir daži padomi, kas ļaus Tev sagatavoties.
IZZINIET. IZPĒTIET. IZJAUTĀJIET.
Uzziniet, cik vien varat par atalgojuma skalu šajā uzņēmumā. Izlasiet visu pieejamo informāciju internetā par uzņēmumu, pajautājiet draugiem, paziņām. Latvija nav liela, iespējams noskaidrot un uzzināt gandrīz visu. Tāpat ir vērts noskaidrot vispār nozarē vidējo atalgojuma rādītāju. Jūs varat tiekties uz lielu amatu aviokompānijā, bet, ja darbinieku atalgojuma līmenis uzņēmumā un visā nozarē ir zemāks, nekā Jūs vēlētos pelnīt, tad varbūt ir vērts pieņemt sākuma līmeņa pozīciju. Vienmēr pastāv iespēja prasīt vairāk, bet izvērtējiet, vai ir vērts pretendēt uz amatu, kurā nekad nabūs iespējams sasniegt Jūsu vēlamo atalgojumu, netērējiet savu un uzņēmuma laiku.
ESIET ĀRPUS RĀMJA.
Kad aizpildiet savu CV darba un karjeras portālu datu bāzē, atstājiet tukšu lauciņu- vēlamā alga, tad Jums būs iespēja kaulēties un kārtīgi pārdomāt savu darba tirgus cenu pirms pirmās intervijas kārtas. Jūs nevarat uzreiz uzminēt, cik uzņēmums ir ierēķinājis darbinieka algas tēriņiem budžetā. Lai Jūs nenopirktu par lētāku summu, atstājiet iespēju pašam noteikt sev vērtību.
ZINIET SAVAS STIPRĀS PUSES.
Apsveriet, vai Jums ir visas varas sviras. Ja Jūs esat pieprasīts, piemēram, pārdošanā, ir jāsaprot, ka tieši identisks pieprasījums diez vai būs mārketingā. Droši intervijas laikā runājiet par kompānijas ieguvumiem, ko viņi iegūs, ja pieņems darbā tieši Jūs, jo sevis adekvāta slavēšana ir Jūsu tirgus cenas galvenie argumenti. Reizēm der pateikt, ka šobrīd izskatiet vairākus darba piedāvājumus.
UZSVERIET SAVAS VĒRTĪBAS.
Kad Jūs stāstāt par savām iepriekšējām darba vietām, uzsveriet savus panākumus un sasniegumus. Dažkārt ir vērts uzsvērt, cik bijušās darba vietas ietaupīja Jūsu darbības rezultātā, vai ko tieši sasniedza Jūsu darbības rezultātā. Tas palīdzēs aprēķināt tiešos ieguvumus un būs vieglāk nosaukt savu cenu. Ja Jūs esat ieguvis īpašus apbalvojumus, arī tos ir vērts pieminēt. Bet, protams, slavējiet sevi ar mēru.
ĻAUJIET KOMPĀNIJAI RUNĀT PAR ALGU.
Izvairieties pirmais uzsākt sarunu par algu. Ļaujiet, lai Jums to pajautā. Neesiet pirmais, kas jautā: "Cik es saņemšu?". Tiklīdz tiek uzsākta saruna par atalgojumu, pastāstiet, ka Jūs interesē ilgtermiņa sadarbība, tālab esat gatavs runāt par dažādiem atalgojuma modeļiem, par fiksētu atalgojumu, par procentuālu vai lojalitātes atalgojumu. Sakiet, ka varat nosaukt atalgojuma diapazonu šajā nozarē un, ka Jūs nevarat ieviest izmaiņas atalgojuma ziņā visā nozarē, bet, ka Jūs ziniet savas stiprās puses, tālab esat gatavs nosaukt savu cenu.
NESAMULSTIET!
Ieklausieties, kā tiek izteikts piedāvājums par atalgojumu. Kad intervētājs vai Jūsu jaunais boss nosauc algas ciparu, nesāciet sašutumā šūpot galvu vai nervozi smieties, esiet mierīgs, iespējams, tā ir tikai pārbaude. Ja skaitlis ir stipri zem plānotā atalgojuma, esiet godīgs un tā arī sakiet, bet tonim jābūt mierīgam un pārliecinošam.
PAMATOJIET!
No savas tirgus izpētes Jūs zināt, ka tika nosaukts zemāks atalgojums. Ko Jūs varat darīt? Nosaukt sev vēlamo atalgojumu un necīnīties. Neskrieniet ārā no kabineta, plēšot matus. Vienkārši pieņemiet, ka intervija ir bijis treniņš Jums. Iespējams, kompānija apsvērs visas Jūsu stiprās puses un piezvanīs Jums pēc laika, ja redzēs, ka ar Jums ir iespējams vienoties, ka neesat augstprātīgs, mantrausīgs un mantkārīgs.
ESIET ELASTĪGS!
Ja jūs ļoti vēlaties šo darbu apsverat iespēju sākt ar zemāku atalgojumu, iespējams, jūs sevi pierādīsiet un ar laiku vienosities par papildus prēmijām par īpašiem sasniegumiem. Esiet gatavs piedāvāt tādu atalgojuma modeli, esiet gatavs definēt "īpašos sasniegumus". Nauda ir svarīga, bet svarīga ir arī Jūsu attieksme.
Tici sev un esi pārliecināts!
Dažreiz pārliecība par savām spējām un savu sasniegumu definēšana tiešām palīdz
uzņēmumam Jūs labāk novērtēt.